A napokban olvastam a házi vadgesztenye mosószerről, ami nagyon felkeltette az érdeklődésemet, és szeretném kipróbálni, ezért tegnap elindultunk a nagylányommal gesztenyét gyűjteni. Bejártuk a környéket, de gesztenyét sajnos sehol nem találtunk, csipkebogyót viszont igen! Gondoltam ne menjünk haza üres kézzel, kb. negyed kilót sikerült szednünk. Az egyik felét kiszárítom és félre teszem teának, a másik feléből készítettem egy kevés csipkebogyós mézet.
A csipkebogyónak nagyon magas a C-vitamin tartalma, de van benne B1, B2, A és K vitamin is. A C-vitamin 50 fok fölötti hőmérsékleten gyorsan bomlik, emiatt a bogyókat nem szabad forrázni. A megtisztított és félbevágott bogyókat langyos vagy hideg vízbe kell áztatni 5-6 órán keresztül, így C-vitamin dús teát kapunk.
Csipkebogyós méz:
Ha rögtön szeretnénk, egy kis csipkebogyó nyújtotta vitaminbombát jó megoldás lehet a Csipkebogyós méz, ami teába téve, vagy önmagában is nagyon finom. A csipkebogyónak a szárítás következtében is csökkenhet a C-vitamin tartalma, a csipkebogyós méz erre is megoldás lehet, a méz elzárja az oxigéntől a csipkebogyót, így a vitaminok sokáig megmaradnak, a lényeg, hogy ne forró teába tegyük a mézet.
Nem kell hozzá más csak:
- 100 g csipkebogyó
- 200 ml méz
- 250 ml-s befőttes üveg
- Türelem
Elkészítés:
Elég pepecselős munka, de szerintem megéri a fáradtságot, közben én betettem egy jó kis videót, és azt hallgattam, amíg tisztítottam a bogyókat.
A Csipkebogyót megmostam, megtisztítottam az ágaktól, a fekete végétől és félbevágtam. A magokat és a szőröket kis késsel kikapargattam, a bogyókból.
Vágás közben meglepett egy kis pókocskaNagyon vigyázzunk, mert a szőrök olyanok mint az üveggyapot, bőrrel érintkezve szúrnak és rettenetes viszketést okoznak, pucolás közben ne nyúljunk az arcunkhoz, más bőrfelülethez, és a ruhánkhoz se (nekem a farmeromon is átfúrta magát a mocsok)!
Próbáltam úgy is , hogy egy nagy tál vízben tisztítom, talán így egy kicsit könnyebb volt, de ez csak kemény bogyókkal működik, és a víz hamar megtelt a szúrós kis szöszökkel, így már a kézfejem is viszketett. Ha valaki tud erre egy jó módszert, annak megköszönöm, ha megosztja velem .
A szösz és magmentes csipkebogyókat nagyon apró darabokra vágtam, beletettem egy kifőzött 250 ml-s befőttes üvegbe, és ráöntöttem 200 ml a rokonoktól kapott finom házi vegyes mézet. Az üveget most 1-2 hétig minden nap talpáról a tetejére, és vissza fogom forgatni, így az szépen összeérik.
Már az összekeverést követő 10 percben is nagyon finom különleges gyümölcsös íze lett a méznek, és ez két hét múlva csak még finomabb lesz. Akit zavarnak a darabkák az leszűrheti a mézet, de szerintem ez felesleges, nekem plusz élvezeti értéket adnak a csipkebogyó darabkák.